Makedonya Turları

: Makedonya Turları
: Yurtdışı Turlar
: +90 212 486 41 51
: 3 Gece 4* Otel Konaklama
: Old Bazaar’a Türk Çarşısı da deniyor. Bunun sebebi buradaki esnafın birçoğu Türk olması ve pazarda ağırlıkla Türkçe konuşulması. Çarşı esnafına Türk olduğunuzu belirtmeniz keyifli sohbet ve alışveriş için oldukça önemli bir anahtar.

MAKEDONYA - KOSOVA TUR PROGRAMI

UÇUŞ SAATLERI THY İLE

GİDİŞ : 07.05 DÖNÜŞ : 20.50 

 
 
1. GÜN  - ÜSKÜP

Gezimizin ilk günü, uçuştan iki saat önce Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Üsküp  Kontuarı önünde buluşarak başlıyor. Havaalanında bilet ve gümrük işlemlerini bitirdikten sonra yaklaşık 1,5 saatlik bir uçuşla varış noktamız Üsküp.Özel araçlarımızla turumuza başlıyoruz.Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan Üsküp’te göreceğimiz yerler arasında Yahya Paşa Camii, Saat Kulesi, Türk Çarşısı, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Hanı, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü bulunmaktadır. Vardar nehrinin kıyısından ve nehrin öteki tarafında bulunan Türk ve Yahudi mahallelerini seyrederek yürüyoruz. Bu yürüyüşümüzde Makedonya Meydanı’nı, Osmanlı Köprüsü’nü ve Davut Paşa Hamamı’nı dışarıdan göreceğiz. Ardından Türk Çarşısı’na gidiyor ve Türk Çarşısı’ndaki tarihi eserleri görmeye başlıyoruz. Üsküp Kalesi’nin hemen yanında bulunan 16. yy inşa edilmiş Sv. Spas klisesi’ni ve içindeki Makedon ahşap oyma işçiliğinin şaheseri sayılan ikonası görüyoruz. Manastır binasının içinde yer alan Makedon halk kahramanı Goçe Delçev’in mezarını ve Makedon Tarihi müzesi’ni de geziyoruz. Göreceğimiz bir diğer yapı olan ve eski Türk Çarşısı içinde yer alan ve 1550 tarihli Kurşunlu Han günümüzde Güzel Sanatlar Akademisi olarak kullanılıyor. Osmanlı döneminde 17 Han binası inşa edilmiş olan Üsküp ‘te günümüzde 3 han binası kalmıştır.15.yy’ın 2 yarısında inşa edilmiş Sulu Han ve Kapan Hanı’nı ziyaretlerin ardından Üsküp’ün sembol eserlerinden biri olan ve 16. yüzyılda inşa edilmiş saat kulesi’ni, 14. yüzyılda yapılmış erken dönem camilerimizden Sultan Murat Camii‘ni ve yine aynı yüzyıldan kalma İsa Bey Camii’ni ziyaret ediyoruz.Öğle yemeğimizi yerel restorantta alıyoruz.Yemeğin ardından Türk Çarşısı’nda alışveriş için serbest zaman verilecektir. Serbest zaman bitiminde otelimize hareket.Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 
2. GÜN  - PİRİŞTİNA / PRİZREN 

Sabah kahvaltısının ardından 2008 Şubatı'nda Sırbistan'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmiş ve Türkiye'nin de aralarında olduğu birçok devlet tarafından tanınmış olan, Kosova turumuz Priştina şehriyle başlıyor. Tarihi 15 asır geriye kadar giden bu güzel şehri tanıtan panoramik şehir turumuzda, 19. yüzyıldan kalma Saat Kulesi, Gërmia Parkı, Kosova Müzesi, Osmanlılar'ın 15. yüzyılda yaptırdığı Fatih Sultan Mehmed Külliyesi, özgün iç süslemeleri ile öne çıkan 18. yüzyıl eseri Yaşar Paşa Camii ve 1389 Kosova Muharebesi sonucu Kosova Ovası'nda öldürülmüş Osmanlı Padişahı I. Murad Hüdavendigâr'ın türbesi ziyaret edeceğimiz yerler arasındadır. Turumuzun ardından Prizren şehrine hareket ediyoruz. Olağanüstü doğa manzaraları eşliğindeki yolculuğumuzun ardından Prizren'e varış. Öğle yemeğimizi yerel restorantta alıyoruz.Yemeğin ardından Bu şirin şehirde yapacağımız turda Taş Köprü, Halveti Tekkesi, Gazi Mehmet Paşa Hamamı, Osmanlı mezarlığı, dönem mimarisinin en güzel örneklerinden Sinan Paşa Camii, savaşın yıkıcı etkilerini hâlâ görebileceğiniz Sırp mahalleleri ve Şehir Kalesi göreceğimiz yerler.Turumuzun bitiminde Makedonya'nın başkenti Üsküp'e hareket ediyoruz.Konaklayacağımız otele varış.Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 
3. GÜN - ÜSKÜP - KALKANDERE - OHRİD

Sabah kahvaltısının ardından Makedonya'nın bir başka şehri Ohrid'e doğru doyumsuz bir yolculuk başlıyor. İlk durağımız Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmış şirin bir kasaba şehri olan Kalkandelen (Tetova). Dönemin buradaki Bektaşî merkezi Harabati Baba Tekkesi’ni ve Alaca Cami’yi gezeceğiz. Öğle yemeğimizi yerel restorantta alıyoruz.Öğle yemeğinin ardından Ohrid'e hareket.Ohrid'e varışımızla beraber yürüyerek yapacağımız turumuzda, Çınar meydanı,ohri pazarı ve Safranbolu evlerine benzer evler göreceğimiz yerler arasında. Ardından Sarı Saltuk türbesini ve Zeynel Abidin Tekkesini ziyaret ediyoruz Turumuzun sonunda UNESCO’nun Doğa ve Kültür Mirası Listesi’ndeki, Arnavutluk ile Makedonya arasında sınır oluşturan, muhteşem Ohri Gölünü ziyaret. Turumuzun sonunda Ohrid'deki otelimize hareket , akşam yemeği ve konaklama.

 
4. GÜN - OHRİD - RESNE - BİTOLA - ÜSKÜP

Sabah erken uyandırma ve erken kahvaltının ardından bavullarımzla birlikte otelimizden ayrılıoruz. Makedonya'nın başkenti Üsküp'e doğru yola çıkıyoruz.İlk durağımız 1908 yılında Enver Bey ile beraber dağa çıkan ve II. Abdülhamid’in meşrutiyeti yeniden ilan etmesiyle sonuçlanan Jön Türk Devrimi’nin öncülerinden Niyazi Bey’in memleketi olan Resne. Resne'de ilk ziyaret edeceğimiz yer İttihat ve Terakki’nin en ünlü 3 simasından biri ve Türk Yunan savaşındaki faydaları nedeni ile üne kavuşan olan Resne’li Niyazi’nin Sarayını ziyaret ediyoruz.Resne turumuzun bitiminde bir başka Makedonya şehiri olan Manastır'a varıyoruz. Manastır(Bitola) kent gezimiz sırasında; Türk Çarşısını, Bedesten’i, İshak Camiini, Yeni Camii’yi, Haydar Kadı Camii ve gezinin en duygusal anlarını yaşayacağınız Atatürk’ün mezun olduğu Askeri İdadi’yi ve Atatürk Müzesi’ni ziyaret ediyoruz.Öğle yemeğimizi yerel restorantta alıyoruz..Turumuzun ardından rehberimizin belirleyeceği saatte buluşma ve Üsküp havalimanına hareket.Varışımızla beraber Bilet pasaport ve bagaj işlemlerinin ardından THY tarifeli seferi ile İstanbul' hareket. Yaklaşık 1,5 saatlik uçuşun ardından İstanbul'a varış ve turumuzun sonu.

 
AÇIKLAMALAR 

AÇIKLAMA: GRUP INDIRIMI YAPILIR.
Verilen Fiyat 12 Minumum Kişilik Grup İçindir.
Yeterli Katılım Olmaması Durumunda Tur Tarihi Bir Sonraki Tarihe Ertelenir.
Son katılım tarihi tarihinden 2 hafta öncedir.
Ön kayıt için 200 € peşinat tahsil edilir.
Kesinleşen turlardan sonraki iptallerde tur bedelinin %50 si kesilir.
Turun ertelenmesi veya iptalinde peşinat kesintisiz iade edilir.

 
Fiyata Dahil Olan Hizmetler
  • Türk Havayolları ile ekonomi sınıfı Priştine gidiş – Üsküp dönüş uçak biletleri ve alan vergileri,
  • Üsküp'te 2 gece, Ohrid'de 1 gece 4 yıldız otelde oda kahvaltı  konaklamalar
  • Öğle ve akşam yemekleri (Yemekler fiks menü olup ilk içecek dahildir)
  • Havalimanı – Otel – Havalimanı Arası Transferler
  • Şehir konaklama vergisi ve sigortası
  • Programda belirtilen tüm şehir Gezileri
  • Müze ve Ören yeri giriş ücretleri
  • Türkçe Rehberlik Hizmeti,
 
Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
Otel eksraları
Yurt Dışı çıkış harcı  (15,00 TL.)
Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası
Makedonya Turumuz için vize uygulaması yoktur
Pasaport ve doğum tarihinizi bildirmeniz yeterlidir