Kosova - Makedonya - Arnavutluk

: Kosova - Makedonya - Arnavutluk
: Yurtdışı Turlar
: +90 212 486 41 51
: 5 Gece / 6 Gün 4* Konaklama
: Balkanlar'da 3 ülke. Tarihte bir çok imparatorluklara mesken olmuş topraklar. Makedonya; Kuzeyde Sırbistan, Kosova. Batıda Arnavutluk. Makedonya, 542 yıl Osmanlı İmparatorluğu himayesinde kalmıştır ve oldukça fazla Türk izleri taşımaktadır.

 

KOSOVA - MAKEDONYA - ARNAVUTLUK

 

3 ÜLKE, 5 GECE - 6 GÜN 

 

1.Gün:  İSTANBUL – PRİŞTİNE – PRİZREN

Atatürk Havaalanı'nda  SEVAL TUR kontuarında saat 05:40 'da  buluşma. 07:40' ta Priştine'ye uçuş. 08:20' de  Priştine'ye  varış (yerel saat). Havalimanı’nda SEVAL TUR  rehberi tarafından karşılanma, ardından lüx otobüsümüzle 2008 Şubatı’nda Sırbistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmiş ve Türkiye’nin de aralarında olduğu birçok devlet tarafından tanınmış olan, Osmanlı tarihinde de birçok dönemde kilit roller üstlenmiş Kosova’nın başkenti Priştine’ye varış. Havalimanında bizleri bekleyen transfer aracı ile tarihi 15 asır geriye kadar giden bu güzel şehri tanıtan panoramik bir şehir turu yapacağız.  20 yıl öncesine kadar kan ve gözyaşının bitmediği bu topraklarda duygu dolu anlar yaşayacağız. Osmanlı dokusunu günümüze kadar taşımış otantik çarşıdaki gezimizin ardından Sultan Bayezid tarafından yaptırılmış Çarşı Camii, ardından 200 yıllık saat kulesi, 1461 yilinda Fatih Sultan Mehmet in yaptirdigi Sultan Murat Han cami,Osmanli hamami,Yasar pasa camii ve Osmanlı konağını ziyaret ediyoruz. Serbest zamanın ardından 1389 Kosova Muharebesi sonucu burada öldürülmüş Osmanlı Padişahı I. Murad Hüdavendigâr’ın türbesi ziyaret. 100 kmlik bir yoldan sonra Balkanlarin en sirin sehirlerinden biri olan Prizren'e varış. Akşam yemeğini yerel restoranımızda aldıktan sonra konaklama otelimizdedir.

 

2.GÜN: PRİZREN – İŞKODRA - TİRAN

08:00 Kahvaltı. 09:00 Otelden hareket. Kahvaltının ardından Prizren'in müstesna çarşısını gezmek üzere otelimizden ayrılıyoruz. Osmanlı’dan birçok eserin bulunduğu Kosova’nın diğer önemli merkezi olan Prizren’de yapacağımız şehir turunda Halveti Tekkesi, Gazi Mehmet Paşa Hamamı, Osmanlı mezarlığı, dönem mimarisinin en güzel örneklerinden Sinan Paşa Camii, savaşın yıkıcı etkilerini hâlâ görebileceğiniz Sırp mahallesi ve Roma döneminden kalan Şehir Kalesi göreceğimiz yerler. Prizren de serbest zaman ve alışveriş. Ardından İşkodra'ya hareket. İşkodra Karadağ ile Arnavutluk arasında sınır oluşturan İşkodra Gölü’nün güneydoğu ucuna kurulmuş bu stratejik şehir, 435 sene Osmanlı yönetiminde kalmış ve Osmanlı ordusunun önemli üslerinden biri olmuştur. Panoramik turumuz sırasında İşkodra’daki tarihi kale ve şehir surlarını göreceğiz. İşkodra turumuzdan sonra Tiran’a hareket ediyoruz. Balkanlar’ın dağlık

ülkesi 1920 ‘de Arnavutluk’un başkenti olan , 1614’te Süleyman Paşa tarafından imar edilen Tiran’da panoramik bir tur gerçekleştireceğiz. Turumuz esnasında Ethem Bey Camii, tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli ve İskender Bey Meydanı göreceğimiz yerlerden bazılarıdır.Serbest zamanın ardından yerel restoranımızda alacağımız akşam yemeğinin ardından konaklama otelimizdedir.

 

3.GÜN: TİRAN – ELBASAN – STRUGA – OHRİD

08.00 Kahvaltı. 09.00 Otelden hareket. Kahvaltının ardından Elbasan’a hareket edeceğiz. Elbasan şehrinde, kahvehane olarak kullanılan eski Türk hamamı, Hünkar camii, saat kulesi ve Elbasan kalesi içinde bulunan ve halen Osmanlı’dan günümüze kadar görünümünü koruyabilmiş sokaklar göreceğimiz yerler arasındadır. Serbest zamanın ardından Struga’ya hareket. Müslüman Arnavutların nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu bu şehirdeki turumuzda, Kara Drim Nehri üzerine kurulu Şairler Köprüsü, Şairler Parkı, bu parkta 1974 yılında ünlü şair Fazıl Hüsnü Dağlarca tarafından dikilen dilek ağacı, Çarşı ve Hasan Baba Tekkesi göreceğimiz yerler  arasındadır. Ardından son durağımız olan Ohrid’e hareket ediyoruz. Ohrid şehrini tanıtan bir tur gerçekleştireceğiz. Turumuz esnasında Kiril Alfabesi’ni geliştirmiş olduklarına inanılan, 9. yüzyıl Bizans keşişleri Aziz Kirillos ve Metodios Anıtı, Ohri Müzesi, Aya Sofya, Roma döneminden kalma Antik Tiyatro, Samoil Kalesi, Çınar Meydanı ve Ohrid Pazarı göreceğimiz yerlerden bazılarıdır. Akşam yemeğimizi Ohrid gölüne nazır yerel restoranımızda canlı müzik eşliğinde aldıktan sonra konaklama otelimizdedir.

 

4.GÜN: OHRİD – ST.NAUM – RESNE – MANASTIR - OHRİD

08.00 Kahvaltı. 09.00 Otelden hareket. Kahvaltının ardından Ohrid’e yarım saat uzaklığındaki St. Naum’un 16 yy. sonunda inşa etmiş olduğu manastırı gezdikten sonra serbest zaman. Sonrasında 1908 yılında Enver Bey ile beraber dağa çıkan ve II. Abdülhamid’in meşrutiyeti yeniden ilan etmesiyle sonuçlanan Jön Türk Devrimi’nin öncülerinden Niyazi Bey’in memleketi olan Resne’ye hareket. Burada Niyazi Bey’in Fransa’daki Château de Chenonceau’yu örnek alarak yaptırdığı evi ziyaret edeceğiz. Ardından  Balkanlar’ın en eski şehirlerinden biri olan, Makedonya’nın tarih ve kültür cenneti Manastır’a (Bitola) gidiyoruz. Makedonca’da da Manastır anlamına gelen ‘Bitola’ adıyla anılan bu güzel şehri tanıtan turumuzda Şirok Sokağı, Eski Çarşı (Osmanlı Bedesteni), Yeni Cami ve İshak Çelebi Camii göreceğimiz yerler arasında. Manastır’da ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün mezun olduğu İdadiyi (Askeri Lise) ve buradaki Atatürk Müzesi’ni de ziyaret etme şansını bulacağız. Serbest zamanın ardından Ohrid şehrine hareket ediyoruz. Yerel restoranımzda alacağımız akşam yemeğinin ardından konaklama otelimizdedir.

 

5.GÜN: OHRİD – KALKANDELEN – ÜSKÜP

07:00 Kahvaltı. 08:00 Otelden hareket. Kahvaltımızın ardından Kalkandelen’e hareket. Burada dönemin i Bektaşî merkezi Harabati Baba Tekkesi’ni ve Alaca  Cami’yi geziyoruz. Serbest zamanın ardından Üsküp’e hareket. Osmanlı İmparatorluğunun 500 seneden fazla hüküm sürdüğü ve hala eser ve Müslüman nüfusuyla eski zamanları yaşatmayı başarmış Makedonya’nın en gözde şehirlerinden Üsküp’te yapacağımız şehir turumuz esnasında, tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş, Taş Sokakları ve Tarihi binaları ile Türk çarşısı, Çarşıdaki kuyumcular sokağı, Üsküp Kalesi, Vardar Nehri,16. yy.'dan kalma Taş Köprü, Türk ve Yahudi mahallesi, Davut Paşa Külliyesi, Mustafa Paşa Camii,Yahya Paşa Camii, Sultan Murat Camii, İsa Bey Camii, Çifte Hamam, Sulu Han, Kapan Han, Kurşunlu Han, Saat kulesi, Üsküp Meydanı ve meydanda 2011 senesi içinde açılan ve Yunanistan’la politik soruna yol açan Büyük İskender’ın devasa heykeli, Sar Samuel ve Kiril Metod heykelleri, 17. yy.'dan kalma St.Spas Kilisesi, Rahibe Teresa Anıtı, Rahibe Teresa'nın Evi görülecek yerler arasındadır. Şehir turumuzun ardından akşam yemeğini yemek üzere yerel restoranımıza hareket ediyoruz. Akşam yemeğinin ardından konaklama otelimizdedir.

 

6.GÜN: ÜSKÜP –İSTANBUL

07:00 Kahvaltı. 08:00 Otelden hareket. Kahvaltının ardından otelimizden check out yaparak ayrılıyoruz. Üsküp’ün oksijen deposu ve su kaynağı olan Matka kanyonuna doğru hareket ediyoruz. Burada yapacağımız gezinin ardınan teleferikle Üsküp manzarasının en iyi izlendiği Vodno Dağı´na çıkıyoruz. Bu muhteşem manzaranın tadını çıkardıktan sonra Üsküp havaalanına hareket ediyoruz. Havalimanına varışımızla birlikte Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından  THY ile saat 20:45 'te İstanbul'a hareket. Saat 23:15' te İstanbul'a varış. Böylelikle turumuzun sonuna gelmiş oluyoruz. Bir başka SEVAL TURİZM organizasyonunda tekrar görüşmek dileğiyle...

 

Fiyata dâhil olan hizmetler;

 • Tüm gezi boyunca yapılacak Transfer hizmetleri
 • 4* otelde iki kişilik odalarda konaklama
 • Açık büfe sabah kahvaltıları
 • Akşam yemekleri
 • Manastır idadisi giriş ücreti
 • SEVAL TUR rehberlik hizmetleri.
 • Yerel rehberlik hizmeti

 

    Fiyata dâhil olmayan hizmetler

 • Şahsi harcamalar
 • Otel ekstraları
 • Öğle yemekleri
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Yemeklerdeki extra içecekler ve çay, kahve molalarına alınacak içecekler.

 

Vize uygulaması bulunmamaktadır.

Makedonya, Kosova ve Arnavutluk tatil yerlerinde yapacağınız gezilerde Seval Turizm ayrıcalığını yaşayınız. 

 

REZERVASYONUNUZUN GEÇERLİLİK KAZANMASI İÇİN 2 GÜN İÇERİSİNDE 200 € MEBLAĞIN AŞAĞIDAKİ HESAP NUMARASINA YATIRILMASI GEREKMEKTEDİR.

Banka hesap numaraları

 

TÜRKİYE FİNANS  RENGİN TURİZM ( SEVALTUR SEYAHAT ACENTASI ) TİC.  LTD.ŞTİ

Şube Kodu-Adı

Hesap Numarası

Para Birimi

IBAN

190- TÜMSAN

2027477 - 101

EUR

TR68 0020 6001 9002 0274 7701 01