Bosna ve Sırbistan Turları

: Bosna ve Sırbistan Turları
: Yurtdışı Turlar
: +90 212 486 41 51
: 3 Gece 4* Otel Konaklama
: Osmanlının Avrupa’da çırpınan yetimi... 500 yıllık tarihimizin olduğu Sırpların, Boşnakların ve Hırvatların Osmanlı hoşgörüsüne sığınarak uzun yıllar bir arada yaşadığı, Osmanlının ayrılırken uğrunda ağıt yakıldığı, Ecdadımızın çok sayıda eseriyle mührünü vurduğu topraklar.
Gidiş TarihiDönüş TarihiGece SayısıKonaklamaFiyat
28/04/2016 01/05/2016 3 4* Konaklama ( THY İLE ) 599.00 € / 3480.19 TL
14/09/2016 17/09/2016 3 4* Konaklama ( THY İLE ) 599.00 € / 3480.19 TL

BOSNA HERSEK - SIRBİSTAN TUR PROGRAMI

 

 

 

1.GÜN  İSTANBUL– SARAYBOSNA ( Başçarşı)

    Atatürk havaalanında saat 05.30’da buluşma Türk Havayollarının TK 1021 tarifeli uçağı ile saat 07.05’de Saraybosna’ya uçuş (1 saat 50 dakikalık uçuş) 07.55’de Saraybosna’ya varış. (Saatlerimizi 1 saat geri alıyoruz.) Havalimanında karşılama sonrasında Başçarşıya hareket Başçarşı gezimize Saraybosna turumuza sırasıyla Gazi Hüsrev Bey Camii Gazi Hüsrev bey türbesi, saat kulesi, Kurşunlu medresesi, Baş kilise, Tito’nun ateşi, Savaşta bombalanan Pazar sonrasında Öğle yemeği olarak Boşnak Böreği yedikten sonra Moriç handa sunumuyla ünlü Boşnak kahvesi ve Türk çayı içiyoruz buradan gezimize devam otobüsümüze binip Kovaçi şehitliğinde bulunan Aliya İzetbegoviç’in anıt mezarı sonrasında Saraybosna'da İki buçuk yıl şehrin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı ve Savaş zamanında şehre giriş çıkışların yapıldığı tünel ve müzeyi ziyaret ardından Başçarşıya geri dönüş Tarihi sebil, Esnaf cami sonrasında İnat Evi, Fatih Camii, At meydanı ve I. Cihan Harbi'ni başlatan Latin Köprüsü'nün gördükten sonra Serbest zaman sonrasında Moriç handa Akşam yemeği için buluşma yemekten sonra otelimizde dinlenme.

 

Menü

Öğlen  yemeği : Karışık Boşnak böreği,1 içecek

Akşam yemeği : Boşnak köftesi (Cevabi) ,salata,tatlı,1 içecek

 

2.GÜN SARAYBOSNA KONYİTZ/MOSTAR/BLAGAY/POÇİTELİ

Otel’de alınan sabah kahvaltısından sonra saat 07.30’da Konyitz şehrinde hareket. (Saraybosna-Konyitz Arası 53 km 1 saat) Osmanlı’dan günümüze kadar gelmiş restorasyonu Turkiye tarafindan yapılan meshur Konyitz köprüsünü görme sonrasında Neretva nehri kenarinda kahve keyfi icin mola veriyoruz. Yablanitza’ya hareket(Konyitz-Yablanitza Arası 25 km 45 dakika) Partizan askerleri tarafından sabote edilen Nazi Treni’nin ve yıkılan köprünün panoramik görünümü sonrasında Mostar’a hareket (Yablanitza-Mostar Arası 55 km 1 saat ) Mostar'da tarihi camilerin ve dünyanın en ünlü köprüsünün görülmesi. Mostar Köprüsü; Neretva Nehri üzerinde Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilmiş olup, yapımında 456 kalıp taş kullanılmıştır. Köprü, şehre de adını vermiştir. Mostar Köprüsü, yüzyıllar boyunca Bosna'da hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olmuştur. Mostar’da serbest zaman sonrasında Blagay’a hareket. .( Mostar-Blagay Arası 15 km 20 dakika) Blagay'da Öğle yemeğini nehrin kıyısında alabalık ziyafeti olarak alıyoruz. Buna Nehri'nin kaynağının görülmesi ve Halveti Tekkesinin ziyaret edilmesi sonrasında Poçiteli’ye hareket. (Blagay Poçiteli Arası 25 km 30 dakika) Unesco koruması altında olan eski Osmanlı köyü Poçiteli’nin gezilmesi ardından Saraybosna ya  hareket sonrasında Akşam yemeği dönüş yolunda  kuzu çevirme otele varış ve dinlenme

 

Menü

Kahvaltı           :  Otelde Açık büfe kahvaltı

Öğlen  yemeği : 2 adet Kırmızı alabalık, salata, tatlı,1 içecek

Akşam yemeği : kuzu çevirme , salata, tatlı,1 içecek 

 

3.GÜN  SARAYBOSNA – DRiNA KÖPRÜSÜ – VİŞEGRAD- KÜSTENDORF -ZLATİBOR

 

Otel’de alınan sabah kahvaltısından sonra Ağlayan nehir olarak bilinen Drina nehrindeki Drina köprüsünü ziyaret ediyoruz.Korkunç acıların yaşandığı Drina Köprüsünün oldukça acı bir geçmişi vardır.Köprüyü ziyaret eden bir misafirimizin günlüğünden izlenimleri şöyledir’’bosna ziyareti sırasındaki duraklarımızdan biriydi drina nehri ve köprüsü,arabadan inip nehrin kıyısına doğru yürürken sesli düşünmüşüm, "bu nehir ağlıyor" kelimeleri dökülmüş ağzımdan, rehberimiz "demek ki siz de hissettiniz, gerçekten burası ağlayan nehirdir, bazıları kızıl nehir de derler, çünkü savaş sırasında dönem dönem kızıl aktı bu nehir, öldürülen boşnakları atarlardı buraya" diyerek cevap vermişti.dikkatli bakarsanız nehrin hüznünü hissedebilirsiniz, hayatımda hiç o renk bir nehir görmediğimi de eklemeliyim. hala aklıma geldikçe içimi bi hüzün kaplar’’Misafirimizin bu anlatıları köprü hakkında size bir fikir verdiğini düşünüyoruz.Ayrıca şehir Sırp edebiyatının başyapıtlarından”Drina Köprüsü” isimli eserin hikayeside bu şehirde geçmektedir. Köprü ziyaretimiz sonrası öğle yemeğimizi almak üzere tekneye geçiyoruz.Yemek molasının ardından Vişegrad şehrini gezmeye başlıyoruz.Dünyaca ünlü yönetmen Emir Kusturica’nın planlamış olduğu eski çarşıyı,yöre halkının ‘kapuli’ dediği diğer köprüleri,tarihi mimarileri geziyoruz.Turumuz sonunda Sınır geçi işlemleri ardından Sırbistan topraklarında  bulunan ve  2 saat sürecek  tren turumuz için Mokra Gora ya hareket ediyoruz.Sargan dağlarında tam bir 8 şeklinde dolaşılacak olan  trenimizle unutulmaz anlar yaşıyacağımız turumuzu gerçekleştirip yine Emir Kustarica nın kurmuş olduğu dünyaca ünlü film festivallerine ev sahipliği yapan film köyü olan Küstendorfta kısa bir çay kahve molası veriyoruz.Mola sonrası konaklama yapacağımız doğa harikası  Zlatibor`a hareket ile konaklama ve akşam yemeği otelimizde

 

Menü

Kahvaltı            :  Otelde Açık büfe kahvaltı

Öğlen  yemeği  : Drina Nehrinde teknede balık,salata,tatlı,1 içecek

Akşam yemeği  : Otelde açık büfe 

 

4.GÜN  ZLATİBOR/SARAYBOSNA /ISTANBUL

Otel’de alınan sabah kahvaltısının ardından çıkış işlemlerimizi yaparak bavullarımızla birlikte otelden ayrılıyoruz.

Müthiş Zlatibor doğasını temaşa ve ardından 20 dakikalık yolculuk ile güzergahımız ETNO KÖY (Etno domacinstvo Günümüz yaşantısına inat Balkanların köy yaşantısını anlatan doğallığı bozulmamış bu köyde yarım saatlik turumuz sonrası dönüş yolunda Mokra Gora yakınlarında bulunan St JOVANA  Manastırına uğruyoruz.Manastırın özelleği önünde çıkan beyaz sular göz hastalıklarına iyi gelmekte ve göz sağlığına bir çok faydalarını bulunmakta bizlerde kısa bir mola ile gözlerimize bir parça su vurup yolumuza devam  ediyoruz .Sınır geçiş işlemleri sonrası öğle yemeği molası ardından ortalama 2 saat yolculuk sonrası Saraybosna ya varış ve alışveriş için rehberimizin belirleyeceği saate kadar  serbest zaman buluşma ve  İstanbul uçuşu için havalimanına transfer ve turumuzun sonu .

 

Menü

Kahvaltı            :  Otelde Açık büfe kahvaltı

Öğlen  yemeği  : Yerel restoranda karışık et tabağı ,salata,tatlı,1 içecek 

 

Yolcularımız uçuş detaylarının değişebileceğini bilerek ve kabul ederek turu satın almışlardır.

Her türlü soru ve önerileriniz için seyahat danışmanınıza başvurabilirsiniz

 

AÇIKLAMA: 
Ön kayıt için 200 € peşinat tahsil edilir.
Kesinleşen tur sonrası iptallerde bilet otel no show kesintisi yapılır.(Tur bedelinin % 50 si)
Turun ertelenmesi veya iptalinde peşinat kesintisiz iade edilir.
SEVALTUR havayolu ile yolcularımız arasında  aracı konumunda olup, 28.09.1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde uçak  saatleri değişebilir, tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir.
Yolcularımız uçuş detaylarının değişebileceğini bilerek  ve kabul ederek turu satın almışlardır.
Her türlü soru ve önerileriniz bizi arayınız.

 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

·         Türk Havayolları ile ekonomi sınıfı Saraybosna gidiş –  Belgrad dönüş uçak biletleri ve alan vergileri,

·         Belirtilen bölgelerde 3 gece 4 yıldız otelde oda kahvaltı konaklamalar

·         Havalimanı – Otel – Havalimanı Arası Transferler

·         Şehir konaklama vergisi ve sigortası

·         Türkçe Rehberlik Hizmeti

·         Müze ve Ören yeri giriş ücretleri

·       Sabah  Öğle ve akşam yemekleri

Programda belirtilen tüm şehir Gezileri

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

·         Kişisel harcamalar

·         Yurt dışı çıkış harcı

·         Yurt dışı seyahat sağlık sigortası 

 

Bosna ve Sırbistan Turu Vize Bilgileri

* TC pasaportlarına Vize Uygulanmaz